28 Aralık 2016 ÇarşambaMetabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemlerini Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan anlattı.

Metabolizmayı hızlandırma formülleri;
'Su içsem yarıyor' diyenlere metabolizma hızlandırma formülleriDr.Gönül Ateşsaçan, konuya ilişkin olarak şunları söyledi; 'Öncelikle metabolizma hızı nedir. Bazal metabolizma hızı (BMH), fiziksel olarak dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır.Kısaca yediklerinizi yağa dönüştürüyorsak metabolizmamız yavaştır; yediklerimizi yakıyorsak metabolizmamız hızlıdır ve kilo almayız. Besinlerdeki enerjiyi hareket enerjisine dönüştürme oranı.

Metabolizma hızının düşük olmasının sonuçları nelerdir?
Metabolizma yavaş ise az yemeye çalışmanıza rağmen kilo almanıza veya yavaş kilo vermenize sebep olur. Metabolizma hızını ve metabolizma yaşını en kolay nasıl ölçersiniz? Termometre ile: En kolayı her sabah yataktan kalkar kalkmaz kol altında termometre ile ateşinizi ölçmeniz.Bunu 5 gün yapmanız yeterlidir. Eğer ölçümler 35.5 ve altında ise metabolizma hızınız yavaş demektir (Bu ölçüm çok soğuk veya çok sıcak ortamda değil, yaşadığımız oda sıcaklığında yapılmalıdır-24-26 °C de) Manyetik Biorezonans yöntemi(SCİO):Bu yöntem ile gerçek metabolizma yaşı ortaya çıkar.Örneğin hastanın yaşı 15 iken 80 çıkabilmektedir. Vücut durmuş, stres çok yüksek, hormonal sistem çok yavaşlamıştır. Çok az yese ve hatta aç kalsa bile kilo veremez.

Metabolizma hızını nasıl hızlandırabiliriz?
Güneş varken yaşamak. Güneş varken metabolizma hızlıdır, güneş batınca yavaşlar. Beslenme planı buna göre yapılmalıdır.Sabah uyanınca 1 tatlı kaşığı tere tohumu çok az bal ile karıştırıp yutabilirsiniz.Alkali su toksin atar ve kilo verdirir,10 gün süreli kullanın1,5 litre oda ısısındaki suya 2 dilim taze zencefil ve 4 -5 limon damla veya 4-5 damla elma sirkesi katılacak.Tüm gün tüketilecek.Hafif acı sivri biberSpor gün aşırı 1 saat hızlı ve yavaş tempolu olarak yapılan spor aktivitesi (tenis gibi…Günde 5 fincan ılık sıcak yeşil çay (dikkat çok demlenmeden)Bebekler gibi az ve çok sık beslenirsek, metabolizmamız hızlanır.Unutmayın bebek metabolizma hızı erişkine göre yaklaşık 100 kat fazladır.Beslenmede yağ miktarı azaltın, zeytinyağı sadece günde 1-2 yemek kaşığı tüketebilirsiniz.Yeterli hayvansal protein tüketinHaftada 3 gün günde 3 öğün hayvansal gıda (et, balık, tavuk, yumurta, keçi peyniri, keçi sütü ve yoğurdu) tüketmekHaftada 4 gün günde 2 öğün hayvansal gıda tüketmekHayvansal gıdalar ile buğdaydan elde edilen makarna, ekmek,pilav , patatesi birlikte tüketmemek4 saat ara ile günde 3 kez ana öğün yemekVücutta yağ miktarı azaldıkça ,metabolizma hızlanırVücutta kas oranının artarsa vücut hızlanırÇok sık ve çok düşük kalorili diyetler yapmak metabolizmayı durdurur.Çok az yenildiği taktirde, vücut kendini korumak adına depo yağlarını harcamak istemez ve kalori harcamayı azaltır.Çok uzun aralıklarla yemek yenildiği taktirde vücut enerji yakmayı keser, 5 katlı bir binayı çıkarken ile 100 kalori harcamak yerine, 50 kalori harcar.Depo yağlarını vücudu korumak adına tutar.Stresi mümkün olduğunda azaltmak.Kronik stres kilo yaparGünde yaklaşık 2.5 litre su tüketmek ve bunun yaklaşık 2 litresini sıcak bitki çayı şeklinde tüketmekKaraciğer yağlanması varsa vücut yavaşlar.Karaciğer yağlanması için her gün 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ve her gün 1 adet enginar tüketinÇok fazla kimyasal ilaç kullanımı karaciğeri yavaşlatır ve yağlanma meydana gelir, ilaçlar vücutta yağlanma yapabilir.'

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder